W tym dziale będę przedstawiał swoje subiektywne porady dotyczące organizacji i przebiegu wesela. Będę wytykał często popełniane błędy, ale też wskażę pomysły godne naśladowania. Mam nadzieję, że ten „poradnik” pomoże Parom Młodym podczas organizacji wesela.

 

1. Pierwsza uwaga dotyczy udziału Pary Młodej w weselu. Drodzy Młodzi miejcie świadomość tego, że w tym szczególnym dla Was dniu jesteście w centrum zainteresowania. Jeśli podczas wesela nie będziecie aktywnie w nim uczestniczyć, będzie to miało prawdopodobnie wpływ na zabawę gości. Kardynalnym błędem Par Młodych jest ich „znikanie” z wesela. Problem pojawia się wtedy gdy takie zniknięcie, po pierwsze trwa dłuższy czas, powiedzmy 1 godzinę, po drugie gdy jest na początku wesela. Brak Pary Młodej jest poza tym, moim zdaniem, wyrazem pewnego braku szacunku dla gości. Dj nie może prowadzić toastów związanych z Parą Młodą. „Sto lat” można zaśpiewać, ale jedynie świadkom, rodzicom. Sytuacja optymalna dla udanego wesela jest natomiast wtedy, gdy Państwo Młodzi są w trakcie przerwy przy stołach razem z gośćmi, a w trakcie bloku muzycznego na parkiecie. I tu ważne spostrzeżenie. Rozkręceniu imprezy sprzyja, gdy przy zapowiedzi pierwszego utworu nowego boku muzycznego, Para Młoda jako jedna z pierwszych pojawi się na parkiecie.

(autor: DJ Bydgoszcz)

 

2. Druga porada dotyczy wyboru miejsca wesela. Okazuje się, że były takie sytuacje, ze wesele zostało „zepsute” doborem sali, a konkretnie ustawieniem dja względem gości. Sytuacja nie sprzyjająca zabawie występuje wtedy, kiedy dj jest znacznie oddalony od gości. Kiedy nie ma z nimi kontaktu wzrokowego i  goście nie widzą parkietu. Konieczność dalszego przejścia na salę taneczną skutecznie zniechęca gości do uczestnictwa w zabawach i tańcach. Brak kontaktu wzrokowego dj z salą biesiadną utrudnia lub wręcz uniemożliwia mu prowadzenie toastów, zabaw przy stołach, czy też zachęcanie do zabawy. Sytuacja sprzyjająca pracy ma miejsce wtedy, kiedy sala biesiadna jest jednocześnie salą taneczną. Goście siedząc przy stołach mają blisko na parkiet, a uczestnictwo gości w zabawie, zachęca obserwujących do wyjścia zza stołu. Nie ważne czy to Bydgoszcz czy Dąbrowa Chełmińska, ważne jest abyście pomyśleli o tym wybierając salę weselną.

 

(autor: DJ Bydgoszcz)

 

3. W trzecie sugestii chciałbym zwrócić uwagę na dobór repertuaru. Na spotkaniach daję Parom „wolną rękę”, sugerując jednak, aby zaufali doświadczeniu dja. Sporo poprowadzonych imprez procentuje zdobytym doświadczeniem oraz umiejętnością doboru repertuaru. Jest to sprawa ważna. Podczas rozmowy pytam np. w jakim wieku będzie przeważająca ilość gości, czy dominuje rodzina czy znajomi, czy goście się znają, czy bawili się na imprezie prowadzonej przeze mnie i najważniejsze jakie są preferencje muzyczne Pary Młodej.  Tak przeprowadzony „wywiad” pokazuje mi jaką muzykę zagrać na weselu. I znów przedstawię jak wyglądają dwie strony medalu. Ta gorsza przejawia się tym, iż Młodzi narzucają na spotkaniu listę kilkuset utworów z komentarzem, że to chcemy usłyszeć na weselu. Nie liczyłem, ale domyślam się ze podczas wesela granych jest około 200 utworów. Przedstawienie tak rozbudowanej listy życzeń muzycznych wyklucza inwencję dja. Tak nie może być. Wersja pośrednia to wskazanie listy utworów z sugestią, aby wybrać coś z nich. Wersja najlepsza dla Waszej imprezy to przedstawienie kilku muzycznych życzeń i zaufanie intuicji muzycznej dja, który ocenia na początku imprezy, co gościom się podoba, a co nie. 

 

(autor: DJ Bydgoszcz)

 

4. Kolejny mój wpis będzie dotyczył sprawy kluczowej. Jeśli chcecie mieć wybór na rynku usług dj w Bydgoszczy, to należy go dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o wesele i inne imprezy w  popularne sobotnie terminy letnich miesięcy, mam tu na myśli przedział od czerwca do września, to Wasza decyzja powinna zapaść około 1,5 roku wcześniej. W takiej sytuacji wybieracie takiego dj, którego chcecie, a nie takiego który zostanie. Piątki wspomnianych miesięcy „rozchodzą się” około 1 roku wcześniej. Oczywiście nie ma tutaj 100% pewności, ponieważ bywają pary, które rezerwują dj i 2 lata wcześniej. Poza charakterystycznymi datami jak: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Andrzejki, Walentynki i Sylwester, pozostałe miesiące są rzadziej wybierane. Warto zostawić sobie opcję 2-3 terminów do wyboru, wtedy łatwiej jest wszystko spasować. Niewskazane jest odkładanie sprawy oprawy muzycznej, na krótko przed imprezą, bądź też załatwianie jej na końcu wśród innych spraw organizacyjnych. Mamy wtedy często do czynienia z sytuacją, że wybrany „na siłę” dj, psuje trud organizacyjny, a całokształt oceny tego dnia zostaje przezeń popsuty.

 

(autor: DJ Bydgoszcz)