W tym dziale będę przedstawiał swoje subiektywne porady dotyczące organizacji i przebiegu wesela. Podpowiem często popełniane błędy, ale też wskażę pomysły godne naśladowania. Mam nadzieję, że ten „poradnik” pomoże Parom Młodym podczas organizacji wesela.

 

Para Młoda na weselu

   Drodzy Młodzi miejcie świadomość tego, że w tym szczególnym dla Was dniu jesteście w centrum zainteresowania. Jeśli podczas wesela nie będziecie aktywnie w nim uczestniczyć, będzie to miało prawdopodobnie wpływ na zabawę gości. Kardynalnym błędem Par Młodych jest ich „znikanie” z wesela. Problem pojawia się wtedy gdy takie zniknięcie, po pierwsze trwa dłuższy czas, powiedzmy 1 godzinę, po drugie gdy jest na początku wesela. Brak Pary Młodej jest poza tym, moim zdaniem, wyrazem pewnego braku szacunku dla gości. Dj nie może prowadzić toastów związanych z Parą Młodą. „Sto lat” można zaśpiewać, ale jedynie świadkom, rodzicom. Sytuacja optymalna dla udanego wesela jest natomiast wtedy, gdy Państwo Młodzi są w trakcie przerwy przy stołach razem z gośćmi, a w trakcie bloku muzycznego na parkiecie. I tu ważne spostrzeżenie. Rozkręceniu imprezy sprzyja, gdy przy zapowiedzi pierwszego utworu nowego boku muzycznego, Para Młoda jako jedna z pierwszych pojawi się na parkiecie.

(autor: DJ, wodzirej, prezenter muzyki Krzysztof Polański)

 

Miejsce na wesele

   Okazuje się, że były takie sytuacje, ze wesele zostało „zepsute” doborem sali, a konkretnie ustawieniem dja względem gości. Sytuacja nie sprzyjająca zabawie występuje wtedy, kiedy dj jest znacznie oddalony od gości. Kiedy nie ma z nimi kontaktu wzrokowego i  goście nie widzą parkietu. Konieczność dalszego przejścia na salę taneczną skutecznie zniechęca gości do uczestnictwa w zabawach i tańcach. Brak kontaktu wzrokowego dj z salą biesiadną utrudnia lub wręcz uniemożliwia mu prowadzenie toastów, zabaw przy stołach, czy też zachęcanie do zabawy. Sytuacja sprzyjająca pracy ma miejsce wtedy, kiedy sala biesiadna jest jednocześnie salą taneczną. Goście siedząc przy stołach mają blisko na parkiet, a uczestnictwo gości w zabawie, zachęca obserwujących do wyjścia zza stołu. Nie ważne czy to Bydgoszcz czy Dąbrowa Chełmińska, ważne jest abyście pomyśleli o tym wybierając salę weselną.

 

(autor: DJ , wodzirej, prezenter muzyki Krzysztof Polański)

 

Repertuar

   W trzecie sugestii chciałbym zwrócić uwagę na dobór repertuaru. Na spotkaniach daję Parom „wolną rękę”, sugerując jednak, aby zaufali doświadczeniu dja. Sporo poprowadzonych imprez procentuje zdobytym doświadczeniem oraz umiejętnością doboru repertuaru. Jest to sprawa ważna. Podczas rozmowy pytam np. w jakim wieku będzie przeważająca ilość gości, czy dominuje rodzina czy znajomi, czy goście się znają, czy bawili się na imprezie prowadzonej przeze mnie i najważniejsze jakie są preferencje muzyczne Pary Młodej.  Tak przeprowadzony „wywiad” pokazuje mi jaką muzykę zagrać na weselu. I znów przedstawię jak wyglądają dwie strony medalu. Ta gorsza przejawia się tym, iż Młodzi narzucają na spotkaniu listę kilkuset utworów z komentarzem, że to chcemy usłyszeć na weselu. Nie liczyłem, ale domyślam się ze podczas wesela granych jest około 200 utworów. Przedstawienie tak rozbudowanej listy życzeń muzycznych wyklucza inwencję dja. Tak nie może być. Wersja pośrednia to wskazanie listy utworów z sugestią, aby wybrać coś z nich. Wersja najlepsza dla Waszej imprezy to przedstawienie kilku muzycznych życzeń i zaufanie intuicji muzycznej dja, który ocenia na początku imprezy, co gościom się podoba, a co nie. 

 

(autor: Dj wodzirej, prezenter muzyki Krzysztof Polański)

 

Planowanie wesela

Kolejny mój wpis będzie dotyczył sprawy kluczowej. Jeśli chcecie mieć wybór na rynku usług dj w Bydgoszczy, to należy go dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o wesele i inne imprezy w  popularne sobotnie terminy letnich miesięcy, mam tu na myśli przedział od czerwca do września, to Wasza decyzja powinna zapaść około 1,5 roku wcześniej. W takiej sytuacji wybieracie takiego dj, którego chcecie, a nie takiego który zostanie. Piątki wspomnianych miesięcy „rozchodzą się” około 1 roku wcześniej. Oczywiście nie ma tutaj 100% pewności, ponieważ bywają pary, które rezerwują dj i 2 lata wcześniej. Poza charakterystycznymi datami jak: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Andrzejki, Walentynki i Sylwester, pozostałe miesiące są rzadziej wybierane. Warto zostawić sobie opcję 2-3 terminów do wyboru, wtedy łatwiej jest wszystko spasować. Niewskazane jest odkładanie sprawy oprawy muzycznej, na krótko przed imprezą, bądź też załatwianie jej na końcu wśród innych spraw organizacyjnych. Mamy wtedy często do czynienia z sytuacją, że wybrany „na siłę” dj, psuje trud organizacyjny, a całokształt oceny tego dnia zostaje przezeń popsuty.

 

(autor: Prezenter muzyki Krzysztof Polański)

 

Zespół czy dj weselny

   Pewnie drogi Internauto/tko, przy organizacji wesela, stoisz przed dylematem: zespół czy dj weselny? Dobór muzyki w tym dniu ma bowiem decydujące znaczenie w ocenie tego dnia przez Ciebie i Twoich gości. Na tej stronie spodziewasz się zapewne odpowiedzi, dj weselny. Nie do końca tak jest. Jako gość tego typu imprez, spotykałem się z oprawą, zarówno dja weselnego jak i zespołu. W obu opcjach imprezy przebiegały różnie. Bawiłem się przy zespole, który dostosował repertuar do oczekiwań gości w różnym wieku. Również takim, który zabawiał weselników tylko przy muzyce disco polo, którego tekstów w ogóle nie znałem. Moim zdaniem, tylko zespoły złożone z ludzi z pasją, mają czas i chęć podążać za najnowszymi trendami w muzyce. Próbują nowy repertuar, wprawnie radzą sobie z utworami obcojęzycznymi, nie tylko anglojęzycznymi, również, na przykład, latino. Wymaga to czasu i zaangażowanie. Nie sprzyja temu sytuacja, kiedy członkowie zespołu, traktują swoją pracę jako pozaetatowe hobby, dodatkową opcje do dorobienia sobie w weekend. Podobnie sprawa ma się z prezenterami muzycznymi. Osobiście nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie Twoja impreza, byłaby „wypełniaczem” dla osoby odpowiedzialnej za zabawę. Przy okazji wyboru takiej usługi, zapytaj wprost jaka jest sytuacja.

   Odpowiednie dopasowanie repertuaru to sprawa najważniejsza. Jako prezenter muzyki jestem, krytykiem muzycznym, socjologiem i psychologiem społecznym w jednej osobie 😉 Na spotkaniu poprzedzającym wykonanie usługi, przeprowadzam swego rodzaju wywiad, ankietę, jaką muzykę lubicie Wy, jaką Wasi goście. W jakim wieku jest przeważająca część publiczności. Pytam też, czy są wykonawcy, których nie lubicie i nie chcielibyście ich usłyszeć na swoim weselu. Pojawia się wtedy, tak zwana, czarna lista 😉 Czy taką swobodę kreacji repertuaru zagwarantuje Tobie zespół weselny? Odpowiedź pozostawiam Tobie. Wasze sugestie w tych kwestiach są dla mnie cenną wiedzą dotyczącą gustów i tego jak wyobrażacie sobie dobrze dobraną muzykę.  Przydatne w tej materii jest, niewątpliwie moje doświadczenie, będące wynikiem wieloletniej pracy, wielu poprowadzonych imprez. Prowadzenie imprez okolicznościowych owocuje umiejętnością doboru muzyki dla trzech lub nawet czterech pokoleń bawiących się na weselu. Nie musisz obawiać się, że Twoje wesele, będzie imprezą klubową. Aczkolwiek są momenty wesela, szczególnie po północy, kiedy starsi nieco opadają z sił, a młodsi mają ochotę na nieco bardziej dynamiczny, nowoczesny repertuar, zarówno pop/rock jaki i z szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Nie musisz obawiać się też sytuacji, w której to, ostatnią „nowością” będzie Mambo Nr 5 lub lansowane hity disco polo. Kilkutysięczna, gromadzona latami, biblioteka muzyczna, daje Ci komfort, że usłyszysz dźwięki, które lubisz. 

 

 (autor: DJ, wodzirej, prezenter muzyki Bydgoszcz)

 

 

Tyle ofert, nie wiem kogo wybrać

 

  Pojawia się idea organizacji wesela. W Twojej głowie tysiąc myśli. Od czego zacząć? Wybór muzyki na wesele, najczęściej, jest trzecim, po miejscu ceremonii ślubnej i weselnej, ustaleniem przyszłej pary młodej. W czasach prymatu internetu, głównym kierunkiem poszukiwań są wyszukiwarki, fora tematyczne oraz portale społecznościowe. Po wpisaniu tak zwanych słów kluczowych, w tym wypadku, są to m.in.: dj, dj weselny, prezenter muzyczny, wodzirej na wesele, wraz z określeniem lokalizacji, najczęściej miasta lub województwa, pojawiają się setki ofert. Te pierwsze, pokazujące się na górze wyszukiwarki, są najczęściej wykupioną reklamą. Dj opłaca to miejsce właścicielowi wyszukiwarki licząc na większą klikalność, czyli większą liczbę odwiedzeń swojej strony. Uzyskuje w ten sposób przewagę nad konkurencją. Mylnie jest to interpretowane jako pierwsze miejsce w rankingu branży. Kolejne miejsca wyświetlanych ogłoszeń należą zwykle do portali weselnych, grupujących usługodawców weselnych według branży, lokalizacji , a także innych kryteriów wpisanych przez internautów. Jest to również forma płatnego pozycjonowania usług. Promowane są firmy opłacające najdroższe pakiety reklamowe, spełniające dodatkowo określone kryteria przez właściciela portalu. Kolejne miejsca w wyszukiwarkach należą do firm, które najbardziej pasują do kryteriów wpisanych słów w wyszukiwarce. Sytuacja ta pokazuje, że nie jest łatwo dotrzeć do oczekiwanych rezultatów wyszukiwania najlepszego dja, ponieważ kolejność wyświetlanych stron jest kontrolowana przez wyszukiwarkę bądź też portale branżowe. 

Fora tematyczne są kolejnym ze sposobów poszukiwań wodzireja weselnego, który ma poprowadzić imprezę. Skupiają one osoby, które łączy chęć znalezienia, dopasowanego do oczekiwań, usługodawcy. Osoby te można podzielić na obiektywnych uczestników dyskusji, których opinie uwarunkowane są rzeczywistą wiedzą o danym prezenterze muzycznym. Takich, którzy robią tak zwany, sztuczny tłok wokół danej oferty, zarówno pozytywny jak i negatywny. Zdarzają się tak zwane fejkowe profile promujące daną firmę, jak i szkalujące jej dobre imię. Potrzeba dużej uwagi, aby odróżnić jedne od drugich. Fora, w związku z tym, coraz częściej przestają być źródłem wiedzy dla poszukujących usług muzycznych.

Coraz częstszym sposobem wyszukiwania djów weselnych są media społecznościowe, z tymi najpopularniejszymi, jak Facebook czy Instagram, na czele. Pary często dodają do swoich obserwacji profile firm oraz grup, których członkowie, podobnie jak oni, poszukują usługodawców dla tego ważnego dnia. Obserwują dyskusje, zadają pytania, wymieniają się doświadczeniami. Wielość ofert nie sprzyja trafnemu wyborowi. Wpisy uczestników pomagają w optymalnym wyborze, albo go wypaczają. Dzieje się to wtedy gdy niektórzy usługodawcy, używają nie uczciwych praktyk. Jedną z nich jest sztuczne promowanie jednej ofert przez opłaconych użytkowników, którzy w rzeczywistości zwykle nie istnieją. Niczym nie świadomi internauci ulegają temu sztucznemu tłokowi, kierując swoją w stronę faworyzowanej oferty. Rozbudowane wpisy, poparte zdjęciami, danymi co do czasu i miejsca imprezy, w sposób naturalny wyróżniają takie opinie od wpisów reklamowych.

Co w związku z tym? Jak trafić na profesjonalną firmę, która spełni oczekiwania? Najlepiej polegać na własnych, subiektywnych, spostrzeżeniach będących wynikiem uczestnictwa w różnych imprezach okolicznościowych. Często jednak jest to zbyt ograniczony zasób informacji. Drugą wytyczną są polecenia zaufanych osób, które w dobrej wierze, chcą nam jak najlepiej doradzić. Kolejnym źródłem informacji są opinie osób z branży, które dobrze znają rynek oraz mają bieżące porównanie działających firm. Zbliżonym do ideału, wydaje się, zebranie wszystkich informacji w całość, uwzględniające wiarygodność źródła. Pamiętajcie jednak, że żadna opinia nie zastąpi bezpośredniego spotkania z prezenterem muzycznym. Wzajemne zapoznanie może bowiem wywrócić Waszą dotychczasową opinię na ten temat. Do czego serdecznie zachęcam. Do zobaczenia 😉

 

(autor: Dj wodzirej, prezenter muzyki Krzysztof Polański)